Overview
Specification
UG-2832GLBAF01
UG-2832GLBAF01 Basic Information
| Panel Model | UG-2832GLBAF01 |
|---|---|
| Panel Brand | Univision |
| Descrition | PM-OLED ,1.1 inch, 128×32 |
| Panel Type | PM-OLED |
| UG-2832GLBAF01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
UG-2832GLBAF01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 128×32 |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 119 PPI |
| Aspect Ratio | >3:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.215×0.19 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.215×0.19 mm (H×V) |
| Weight | 1.7g (Typ.) |
| Active Area | 27.5×6.06 mm (H×V) |
| Bezel Area | 29.50×8.06 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 33.4×14.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.80 (Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
UG-2832GLBAF01 Optical Features
| Brightness | 60 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Contrast Ratio | 100 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Mono(Blue) (1-bit) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Min.) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
UG-2832GLBAF01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 150Hz |
|---|---|
| Driver IC | TAB Built-in PT6866 |
| Driving Method | Duty: 1/32 |
UG-2832GLBAF01 Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|
UG-2832GLBAF01 Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | CPU |
| Input Voltage for Panel | 2.8/7.5V (Typ.)(VDD/VCC) |
| Input Current for Panel | 300/5.0mA (Typ.)(IDD/ICC) |
| Interface Type | FPC |
