Overview
Specification
CLAA133UA02

CLAA133UA02 Basic Information
| Panel Model | CLAA133UA02 |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,13.3 inch, 1600×900 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAA133UA02 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 65 °C |
CLAA133UA02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1600(RGB)×900 (HD+) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 138 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0611×0.1833 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1833×0.1833 mm (H×V) |
| Active Area | 293.28×164.97 mm (H×V) |
| Shape Style | Slim (PCBA Flat, Depth ≤3.2mm) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
CLAA133UA02 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 45% NTSC (CIE1931) |
| Sunlight Readable | N |
CLAA133UA02 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Driver Board | Embedded (LED Driver) |
CLAA133UA02 Signal Interface
| Signal Category | eDP |
|---|---|
| Interface Type | Connector |
