Overview
Specification
CLAA320WA01

CLAA320WA01 Basic Information
| Panel Model | CLAA320WA01 |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,31.5 inch, 1366×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAA320WA01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
CLAA320WA01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1366(RGB)×768 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 49 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.17025×0.51075 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.51075×0.51075 mm (H×V) |
| Weight | 8.20Kgs (Max.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating |
| Active Area | 697.68×392.26 mm (H×V) |
| Bezel Area | 703.6×398.2 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 743×447 mm (H×V) |
| Outline Depth | 44.0 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
CLAA320WA01 Optical Features
| Display Mode | MVA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 75% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 10/6 (Typ.)(Tr/Td); 10 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.283; Wy:0.297 |
| White Variation | 1.33 (Typ.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
CLAA320WA01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 125W (Typ.) |
CLAA320WA01 Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 16 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 50K(Min.) (Hours) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 4.4/5.5A (Typ./Max.) |
CLAA320WA01 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 320/400mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 6.48/9.7W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-X30SSL-HF, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
