Overview
Specification
CLAB070MA0ACW

CLAB070MA0ACW Basic Information
| Panel Model | CLAB070MA0ACW |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 800×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAB070MA0ACW Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
CLAB070MA0ACW Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×600 (SVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 143 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.059×0.177 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.177×0.177 mm (H×V) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 141.6×106.2 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 149.3×116.1 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.434 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
CLAB070MA0ACW Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K/16.2M (6-bit / 6-bit + Dithering) |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/50/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Transmissivity | 5.6% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
CLAB070MA0ACW Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|---|
| Total Power Consumption | 0.22W (Typ.) |
CLAB070MA0ACW Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
CLAB070MA0ACW Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | TTL (1 ch, 6/8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/9.6/18-6V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for Panel | 5/20/0.5/0.5mA (Typ.)(ICC/IAVDD/IGH/IGL) |
| Panel Power Consumption | 220.5/297mW (Typ./Max.) |
| Voltage for Display Signals | GND≤VIH≤0.3VCC; 0.7VCC≤VIH≤VCC |
| Interface Type | FPC |
