Overview
Specification
CLAB101NC05

CLAB101NC05 Basic Information
| Panel Model | CLAB101NC05 |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,10.1 inch, 1024×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAB101NC05 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 65 °C |
CLAB101NC05 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×600 (WSVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 117 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0725×0.2088 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2175×0.2088 mm (H×V) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 222.72×125.28 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 230×134.3 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
CLAB101NC05 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 40/40/15/30 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| Transmissivity | 5.3% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
CLAB101NC05 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
CLAB101NC05 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|---|
| Interface Type | Included in panel signal interface |
CLAB101NC05 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
