Overview
Specification
CLAN070NQ06

CLAN070NQ06 Basic Information
| Panel Model | CLAN070NQ06 |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 1024×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAN070NQ06 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
CLAN070NQ06 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×600 (WSVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 170 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0502×0.1432 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1506×0.1432 mm (H×V) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 154.21×85.92 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 162.5×95.7 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.43/1.58 (Typ./Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
CLAN070NQ06 Optical Features
| Display Mode | FFS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (6-bit + Hi-FRC) |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Transmissivity | 4.1% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
CLAN070NQ06 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
CLAN070NQ06 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
CLAN070NQ06 Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Input Voltage for Panel | 1.8//9.6/18/-6.0V (Typ.)(VDD/AVDD/VGH/VGL) |
