Overview
Specification
CLAT080WQ65

CLAT080WQ65 Basic Information
| Panel Model | CLAT080WQ65 |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,8.0 inch, 800×1280 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAT080WQ65 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
CLAT080WQ65 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×1280 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 188 PPI |
| Aspect Ratio | 10:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.04485×0.13455 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.13455×0.13455 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 107.64×172.224 mm (H×V) |
| Bezel Area | 108.64×173.22 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 119.6×205.4 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.25/4.9 (Typ./Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Embeded (Projected Capacitive Touch) |
| Panel Cover | With Cover Lens |
CLAT080WQ65 Optical Features
| Display Mode | FFS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 360 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 52% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.305; Wy:0.320 |
| White Variation | 1.25/1.43 (Max.)(9/13 points) |
| Sunlight Readable | N |
CLAT080WQ65 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | COG Built-in ILI6136S |
CLAT080WQ65 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 4S5P |
| Lamp Shape | 5 strings |
| Lamp Life Time | 15K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 10.8/12.0V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 1.2W (Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
CLAT080WQ65 Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (4 data lanes) |
| Input Voltage for Panel | 1.8/3.3/16.5/-11V (Typ.)(VCI/VDD3/VGH/VGL) |
| Panel Power Consumption | 170/350mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | I-PEX - 20613-039E-01, Pitch:0.3 mm, Pin:39 pins |
