Overview
Specification
COM48T4M72USZ

COM48T4M72USZ Basic Information
| Panel Model | COM48T4M72USZ |
|---|---|
| Panel Brand | ORTUSTECH |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.8 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| COM48T4M72USZ Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -10 ~ 70 °C |
COM48T4M72USZ Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 457 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0185×0.0555 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.0555×0.0555 mm (H×V) |
| Weight | 125g |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 106.56×59.94 mm (H×V) |
| Bezel Area | 122.3×63.24 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 130×75 mm (H×V) |
| Outline Depth | 13.0±0.3 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
COM48T4M72USZ Optical Features
| Display Mode | VA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 40/60 (Max.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
COM48T4M72USZ Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
COM48T4M72USZ Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | 410mA (Typ.) |
COM48T4M72USZ Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 240/480mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-X30SSLA-HF-R2500, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
