Overview
Specification
CT024TN01

CT024TN01 Basic Information
| Panel Model | CT024TN01 |
|---|---|
| Panel Brand | INNOLUX |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.4 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CT024TN01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
CT024TN01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 166 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.051×0.153 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.153×0.153 mm (H×V) |
| Active Area | 36.72×48.96 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 42.62×62.43 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.55/2.7 (Typ./Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
CT024TN01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 200 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K () |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| Sunlight Readable | N |
CT024TN01 Electronics Feature
| Driver IC | HX8312A |
|---|
CT024TN01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 4S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
CT024TN01 Signal Interface
| Signal Category | CPU/RGB |
|---|---|
| Signal Class | CPU/RGB |
