Overview
Specification
CT025TN01

CT025TN01 Basic Information
| Panel Model | CT025TN01 |
|---|---|
| Panel Brand | INNOLUX |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.5 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CT025TN01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Remarks | 2 in 1 FPC |
CT025TN01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 162 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.052×0.156 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.156×0.156 mm (H×V) |
| Weight | 13.85g (Typ.) |
| Surface | Hard coating |
| Active Area | 49.92×37.44 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 56.4×49.12 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.7±0.15 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
CT025TN01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 250 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 45/45/55/15 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| White Variation | 1.33/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
CT025TN01 Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|---|
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON |
CT025TN01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 10.8V (Typ.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 217.5mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
CT025TN01 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/3.3V (Typ.)(VDDI/VDD) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VDDI; 0.7VDDI≤VIH≤VDDI |
| Interface Type | FPC |
