Overview
Specification
DLC0270CUOF
DLC0270CUOF Basic Information
| Panel Model | DLC0270CUOF |
|---|---|
| Panel Brand | DLC |
| Descrition | PM-OLED ,2.7 inch, 256×64 |
| Panel Type | PM-OLED |
| DLC0270CUOF Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
DLC0270CUOF Mechanical Features
| Dot Resolution | 256×64 |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 97 PPI |
| Aspect Ratio | >3:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.230×0.230 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.230×0.230 mm (H×V) |
| Weight | 6.50g (Max.) |
| Active Area | 66.53×16.61 mm (H×V) |
| Bezel Area | 68.53×18.61 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 82×25.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.5±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
DLC0270CUOF Optical Features
| Brightness | 100 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Contrast Ratio | 10000 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | Mono(White) () |
| Response Time | 0.02/0.02 (Max.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
DLC0270CUOF Electronics Feature
| Vertical Frequency | 100Hz |
|---|---|
| Total Power Consumption | 280/290mW (Typ./Max.) |
| Driver IC | COF Built-in SSD1322UR1 |
| Driving Method | Duty: 1/64 |
DLC0270CUOF Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time | 20K(Typ.) (Hours) |
DLC0270CUOF Signal Interface
| Signal Category | CPU/SPI |
|---|---|
| Signal Class | 8-bit 6800/8080 parallel, 3/4-wire SPI |
| Interface Type | FPC |
