Overview
Specification
DLC0570FDG
DLC0570FDG Basic Information
| Panel Model | DLC0570FDG |
|---|---|
| Panel Brand | DLC |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,5.7 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| DLC0570FDG Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
DLC0570FDG Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 70 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.120×0.360 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.360×0.360 mm (H×V) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 115.2×86.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 144×104.6 mm (H×V) |
| Outline Depth | 13.0 (Typ.) mm |
| Holes & Brackets | Rear mounting poles (4-Φ2.6) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
DLC0570FDG Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 350 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 15/35 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 70/70/70/50 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.300; Wy:0.350 |
| White Variation | 1.33 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
DLC0570FDG Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON |
DLC0570FDG Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 25K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 10.2/10.8V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 140mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 1.238W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
DLC0570FDG Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 130/150mA (Typ./Max.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VCC; 0.7VCC≤VIH≤3.6V |
| Interface Type | Connector |
