Overview
Specification
LC550DUH-FGP1

LC550DUH-FGP1 Basic Information
| Panel Model | LC550DUH-FGP1 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,55 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LC550DUH-FGP1 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LC550DUH (FG)(P1) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Remarks | Surface Luminance, white 3D: 120 cd/m² |
LC550DUH-FGP1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 40 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.210×0.630 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.630×0.630 mm (H×V) |
| Weight | 14.3/15.3Kgs (Typ./Max.) |
| Surface | Antiglare (Haze 1%), Hard coating (2H) |
| Active Area | 1209.6×680.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 1241.19×717.94 mm (H×V) |
| Outline Depth | 26.0 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LC550DUH-FGP1 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 330 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1200 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 68% NTSC (CIE1931) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.281; Wy:0.288 |
| White Variation | 1.43/1.54 (Typ./Max.)(9 points) |
| 3D Display | |
| Sunlight Readable | N |
LC550DUH-FGP1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 120Hz |
|---|---|
| Total Power Consumption | 62.5W (Typ.) |
LC550DUH-FGP1 Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 30K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 137/205V (Typ.)(VF1/VF2) |
| Lamp Current | 170/170mA (Typ.)(IF1/IF2) |
| Lamps Power Consumption | 58.1W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LC550DUH-FGP1 Signal Interface
| Signal Category | EPI |
|---|---|
| Signal Class | EPI |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 365/475mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 4.4/5.7W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - TF06LC-50S-0.5SH, Pitch:0.5 mm, Pin:50 pins |
