Overview
Specification
LH240Q31-TH01

LH240Q31-TH01 Basic Information
| Panel Model | LH240Q31-TH01 |
|---|---|
| Panel Brand | LG.Philips LCD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.4 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LH240Q31-TH01 Price | Request Price & Lead Time |
LH240Q31-TH01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0745×0.2235 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2235×0.2235 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LH240Q31-TH01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Sunlight Readable | N |
LH240Q31-TH01 Electronics Feature
| Driver IC | Suggest R61505U, HX8325A, LGDP4531 |
|---|
LH240Q31-TH01 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
