Overview
Specification
LH263H01-VD01

LH263H01-VD01 Basic Information
| Panel Model | LH263H01-VD01 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,2.6 inch, 320×400 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LH263H01-VD01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LH263H01-VD01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×400 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 194 PPI |
| Aspect Ratio | 4:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0435×0.1305 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1305×0.1305 mm (H×V) |
| Weight | 6.84±0.3g |
| Surface | Reflection 2.0% (Typ.) |
| Active Area | 41.76×52.2 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 47.16×62.8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.56/1.65 (Typ./Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LH263H01-VD01 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 330 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 600 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 60% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥5) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.301; Wy:0.331 |
| White Variation | 1.25 (Typ.)(9 points) |
| Sunlight Readable | Y |
LH263H01-VD01 Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|
LH263H01-VD01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S4P |
| Lamp Shape | Parallel |
| Lamp Voltage | 3.2/3.4V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 15mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
LH263H01-VD01 Signal Interface
| Signal Category | MDDI |
|---|---|
| Signal Class | MDDI |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - DF30FB-24DP-0.4V, Pitch:0.4 mm, Pin:24 pins |
