Overview
Specification
LH280Q33-SH03

LH280Q33-SH03 Basic Information
| Panel Model | LH280Q33-SH03 |
|---|---|
| Panel Brand | LG.Philips LCD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.8 inch, 240×400 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LH280Q33-SH03 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LH280Q33-SH03 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×400 (WQVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Aspect Ratio | 3:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Surface | Without Polarizer |
| Outline Depth | 0.5±0.05 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LH280Q33-SH03 Optical Features
| Display Mode | AH3-IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
LH280Q33-SH03 Electronics Feature
| Driver IC | Suggest LG4533, R61505V, R61505W, R61520, R61522, ILI9331 |
|---|
LH280Q33-SH03 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
