Overview
Specification
LH550WF2-SD02

LH550WF2-SD02 Basic Information
| Panel Model | LH550WF2-SD02 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,5.5 inch, 1080×1920 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LH550WF2-SD02 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LH550WF2 (SD)(02) |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LH550WF2-SD02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1080(RGB)×1920 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 403 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.021×0.063 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.063×0.063 mm (H×V) |
| Active Area | 68.04×120.96 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
LH550WF2-SD02 Optical Features
| Display Mode | AH3-IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 70% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 17/18 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
LH550WF2-SD02 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
LH550WF2-SD02 Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (4 data lanes) |
| Interface Type | Connector |
