Overview
Specification
LM150X2-A2SH

LM150X2-A2SH Basic Information
| Panel Model | LM150X2-A2SH |
|---|---|
| Panel Brand | LG.Philips LCD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,15.0 inch, 1024×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LM150X2-A2SH Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LM150X2 (A2SH) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LM150X2-A2SH Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×768 (XGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 85 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.099×0.297 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.297×0.297 mm (H×V) |
| Weight | 1.03Kgs (Typ.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 304.128×228.096 mm (H×V) |
| Bezel Area | 308.2×232.2 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 331.3×257.9 mm (H×V) |
| Outline Depth | 11.0±0.5 mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (8-M2.5) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM150X2-A2SH Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 10/35 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 60/60/45/50 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.35 (Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
LM150X2-A2SH Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 8.0W (Typ.) |
LM150X2-A2SH Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 2 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 50K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 500/510/620V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 2.5/6.0/6.5mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 35/60/80KHz (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 850/1100V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Lamps Power Consumption | 6.12/6.5W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LM150X2-A2SH Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | TTL (2 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.)(VCC) |
| Input Current for Panel | 0.35/0.60A (Typ./Max.)(ICC) |
| Panel Power Consumption | 1.8/3.6W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - FX8-60S-SV, Pitch:0.6 mm, Pin:60 pins |
