Overview
Specification
LM151X2-C2TH

LM151X2-C2TH Basic Information
| Panel Model | LM151X2-C2TH |
|---|---|
| Panel Brand | LG.Philips LCD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,15.1 inch, 1024×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LM151X2-C2TH Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LM151X2-C2TH Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×768 (XGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 84 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.100×0.300 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.300×0.300 mm (H×V) |
| Weight | 1.50Kgs (Typ.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 307.2×230.4 mm (H×V) |
| Bezel Area | 311.2×234.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 352.6×265 mm (H×V) |
| Outline Depth | 18.5 (Typ.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (4 pcs) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM151X2-C2TH Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 200 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 20/30 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 60/60/45/45 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.320; Wy:0.340 |
| Sunlight Readable | N |
LM151X2-C2TH Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LM151X2-C2TH Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 2 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 40K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 570/585/685V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 3.0/8.0/9.0mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 30/50/80KHz (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 880~1290/1145~1660V (Ta=+25/0℃) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LM151X2-C2TH Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | CMOS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.)(VDD) |
| Input Current for Panel | 500mA (Typ.)(IDD) |
| Voltage for Display Signals | -0.5V≤VIL≤0.3VDD; 0.7VDD≤VIH≤VDD+0.5V |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - DF9B-41P-1V, Pitch:1.0 mm, Pin:41 pins |
