Overview
Specification
LM17SGFNZ06

LM17SGFNZ06 Basic Information
| Panel Model | LM17SGFNZ06 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CSTN-LCD ,1.7 inch, 128×141 |
| Panel Type | CSTN-LCD |
| LM17SGFNZ06 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LM17SGFNZ06 Mechanical Features
| Dot Resolution | 128(RGB)×141 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 112 PPI |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.075×0.225 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.225×0.225 mm (H×V) |
| Weight | 9.00g |
| Active Area | 28.788×31.705 mm (H×V) |
| Bezel Area | 32.6×33.7 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 38.6×54.3 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.45 mm |
| Touch Panel | Without |
LM17SGFNZ06 Optical Features
| Display Mode | STN, Normally Black, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 20 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 12:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | Color () |
| Response Time | 220/110 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 45/45/35/35 (Typ.)(CR≥2) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.320; Wy:0.340 |
| Reflectance Ratio | 30/42% (Min./Typ.) |
| Sunlight Readable | Y |
LM17SGFNZ06 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S2P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Current | 15/30mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LM17SGFNZ06 Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | CPU |
| Input Voltage for Panel | 2.9V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 6.77/8.57A (Typ./Max.) |
| Interface Type | Pad |
