Overview
Specification
LMG7520RPFC

LMG7520RPFC Basic Information
| Panel Model | LMG7520RPFC |
|---|---|
| Panel Brand | KOE |
| Descrition | FSTN-LCD ,4.7 inch, 320×240 |
| Panel Type | FSTN-LCD |
| LMG7520RPFC Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 40 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LMG7520RPFC Mechanical Features
| Dot Resolution | 320×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 84 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.300×0.300 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.300×0.300 mm (H×V) |
| Weight | 110g (Typ.) |
| Surface | Glare (Haze 0%), Hard coating (3H) |
| Active Area | 95.985×71.985 mm (H×V) |
| Bezel Area | 104.0×79.5 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 129.6×92.6 mm (H×V) |
| Outline Depth | 7.5 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (4-R1.5) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LMG7520RPFC Optical Features
| Display Mode | STN, Black/White (Negative), Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 100 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 20 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Monochrome () |
| Response Time | 160/110 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 40 (Typ.)(CR≥2, Φ2-Φ1) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Sunlight Readable | N |
LMG7520RPFC Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|---|
| Driving Method | Duty: 1/240 |
LMG7520RPFC Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Voltage | 300V (Typ.) |
| Lamp Current | 5±1mA |
| Lamp Operating Frequency | 70/85KHz (Typ./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1000V (Min.)(Ta=+25℃) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LMG7520RPFC Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (4-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 8.0mA (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | TOKUTSU - BL-113-12RU, Pitch:1.0 mm, Pin:12 pins |
