Overview
Specification
LMS700KF04

LMS700KF04 Basic Information
| Panel Model | LMS700KF04 |
|---|---|
| Panel Brand | SAMSUNG |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LMS700KF04 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
LMS700KF04 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800×480(RGB) (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Horizontal Stripe |
| Pixel Density | 133 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.1905×0.0635 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1905×0.1905 mm (H×V) |
| Active Area | 152.4×91.44 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 164×107.8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.13 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LMS700KF04 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, TMR |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 18 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/65/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| Sunlight Readable | Y |
LMS700KF04 Backlight System
| Lamp Type | WLED |
|---|
LMS700KF04 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) |
