Overview
Specification
LP101WS1-TLB1

LP101WS1-TLB1 Basic Information
| Panel Model | LP101WS1-TLB1 |
|---|---|
| Panel Brand | LG.Philips LCD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,10.1 inch, 1024×576 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LP101WS1-TLB1 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LP101WS1 (TL)(B1) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LP101WS1-TLB1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×576 (WSVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 116 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0725×0.2175 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2175×0.2175 mm (H×V) |
| Weight | 190g (Max.) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 222.72×125.28 mm (H×V) |
| Bezel Area | 226.0×128.7 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 235×143 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.2 (Max.) mm |
| Shape Style | Wedge (PCBA Bent, Depth ≥5.2mm) |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (4-M2) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LP101WS1-TLB1 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 45% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 16 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 30/30/10/20 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.40/1.60 (Typ./Max.)(13 points) |
| Sunlight Readable | N |
LP101WS1-TLB1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 3.0W (Typ.) |
LP101WS1-TLB1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | Embedded (LED Driver) |
LP101WS1-TLB1 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Interface Type | Connector |
| Interface Position | |
| Signal Interface | I-PEX - 20455-040E-02, Pitch:0.5 mm, Pin:40 pins |
