Overview
Specification
LPM044M141A

LPM044M141A Basic Information
| Panel Model | LPM044M141A |
|---|---|
| Panel Brand | JDI |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,4.4 inch, 640×480 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LPM044M141A Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | Memory in Pixel type, 2Hz |
LPM044M141A Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 181 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0467×0.1401 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1401×0.1401 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Hard coating (2H) |
| Active Area | 89.664×67.248 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 92.664×72.748 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.40 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LPM044M141A Optical Features
| Display Mode | ECB, Normally Black, Reflective |
|---|---|
| Contrast Ratio | 40:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | 8 (1-bit) |
| Color Gamut | 23% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 4/6 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 70/70/70/70 (Typ.)(CR≥2) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.320; Wy:0.345 |
| Transmissivity | 0.25% (Typ.)(with Polarizer) |
| Reflectance Ratio | 25% (Typ.) |
| Sunlight Readable | Y |
LPM044M141A Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LPM044M141A Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
LPM044M141A Signal Interface
| Signal Category | SPI |
|---|---|
| Signal Class | SPI |
| Input Voltage for Panel | 3.3/3.0V (Typ.)(VDDA/VDD) |
| Interface Type | FPC |
