Overview
Specification
LQ032J3UX01

LQ032J3UX01 Basic Information
| Panel Model | LQ032J3UX01 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.2 inch, 320×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ032J3UX01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
LQ032J3UX01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×480 (HVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 182 PPI |
| Aspect Ratio | 2:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0465×0.1395 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1395×0.1395 mm (H×V) |
| Weight | 14g |
| Active Area | 44.64×66.96 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 50.24×77.1 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.6 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LQ032J3UX01 Optical Features
| Display Mode | ASV, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 35/35 (Max.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| White Variation | 1.33 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LQ032J3UX01 Electronics Feature
| Total Power Consumption | 380mW (Typ.) |
|---|
LQ032J3UX01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 5S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 16.0V (Typ.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 320mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LQ032J3UX01 Signal Interface
| Signal Category | CPU/RGB/SPI |
|---|---|
| Signal Class | CPU/RGB/SPI |
| Input Voltage for Panel | 3.0/1.8V (Typ.)(VCC/IOVCC) |
| Input Current for Panel | 12.5/4mA (Typ.)(ICC/IIOVCC) |
| Interface Type | FPC |
