Overview
Specification
LQ035Q5DG02

LQ035Q5DG02 Basic Information
| Panel Model | LQ035Q5DG02 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.5 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LQ035Q5DG02 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
LQ035Q5DG02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 114 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.074×0.222 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.222×0.222 mm (H×V) |
| Weight | 65g (Typ.) |
| Active Area | 71×53.3 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 86.4×84 mm (H×V) |
| Outline Depth | 6.7 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LQ035Q5DG02 Optical Features
| Display Mode | Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Sunlight Readable | N |
LQ035Q5DG02 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
LQ035Q5DG02 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) + SPI |
