Overview
Specification
LTM10C349

LTM10C349 Basic Information
| Panel Model | LTM10C349 |
|---|---|
| Panel Brand | Toshiba Matsushita |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,10.4 inch, 800×600 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LTM10C349 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LTM10C349 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×600 (SVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 96 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.088×0.264 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.264×0.264 mm (H×V) |
| Active Area | 211.2×158.4 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LTM10C349 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Sunlight Readable | N |
LTM10C349 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LTM10C349 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LTM10C349 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Interface Type | Connector |
