Overview
Specification
LTV250QV-F02

LTV250QV-F02 Basic Information
| Panel Model | LTV250QV-F02 |
|---|---|
| Panel Brand | SAMSUNG |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.5 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LTV250QV-F02 Price | Request Price & Lead Time |
LTV250QV-F02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Density | 159 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0530×0.1585 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1590×0.1585 mm (H×V) |
| Active Area | 50.88×38.04 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 56.98×47.94 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LTV250QV-F02 Optical Features
| Display Mode | TMR |
|---|---|
| Brightness | 220 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Sunlight Readable | Y |
LTV250QV-F02 Electronics Feature
| Total Power Consumption | 240mW (Typ.) |
|---|
LTV250QV-F02 Backlight System
| Lamps Power Consumption | 200mW (Typ.) |
|---|
LTV250QV-F02 Signal Interface
| Panel Power Consumption | 40mW (Typ.) |
|---|
