Overview
Specification
MT3151A05-2

MT3151A05-2 Basic Information
| Panel Model | MT3151A05-2 |
|---|---|
| Panel Brand | CSOT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,31.5 inch, 1366×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| MT3151A05-2 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
MT3151A05-2 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1366×768(RGB) (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Horizontal Stripe |
| Pixel Density | 49 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.51075×0.17025 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.51075×0.51075 mm (H×V) |
| Weight | 4.50Kgs (Max.) |
| Surface | Antiglare (Haze 2%), Hard coating (3H) |
| Active Area | 697.685×392.256 mm (H×V) |
| Bezel Area | 705.4×400.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 735.4×433 mm (H×V) |
| Outline Depth | 10.8 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
MT3151A05-2 Optical Features
| Display Mode | HVA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 3000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 62% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 6.5 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.274; Wy:0.292 |
| White Variation | 1.43 (Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
MT3151A05-2 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 30.0W (Typ.) |
MT3151A05-2 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 30K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 132.0/150.0/167.2V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 150mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 25.0W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
MT3151A05-2 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 0.2/0.3A (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | STARCONN - 300B30-0000RA-M4, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
