Overview
Specification
PD104SY2
PD104SY2 Basic Information
| Panel Model | PD104SY2 |
|---|---|
| Panel Brand | PVI |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,10.4 inch, 800×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| PD104SY2 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
PD104SY2 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×600 (SVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 96 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.088×0.264 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.264×0.264 mm (H×V) |
| Weight | 283±15g |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 211.2×158.4 mm (H×V) |
| Bezel Area | 215.0×162.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 236×176.9 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.6±0.3 mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
PD104SY2 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 230 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 10/15 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 65/65/45/65 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.311; Wy:0.330 |
| White Variation | 1.25/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
PD104SY2 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
PD104SY2 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Voltage | 520±52V |
| Lamp Current | 3.0/5.5/7.0mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 60±20KHz |
| Lamp Startup Voltage | 890V (Max.)(Ta=+25℃) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
PD104SY2 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/9.8/22.0/-7.0V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VEE) |
| Input Current for Panel | 11.0/50.0/0.3/0.51mA (Typ.)(ICC/AIDD/IGH/IEE) |
| Interface Type | FPC |
