Overview
Specification
PDP42C4

PDP42C4 Basic Information
| Panel Model | PDP42C4 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | PDP ,42 inch, 1024×768 |
| Panel Type | PDP |
| PDP42C4 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Remarks | Narrow beam (0.9mm) |
PDP42C4 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×768 (XGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 30 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.300×0.676 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.900×0.676 mm (H×V) |
| Weight | 12.1±0.5Kgs |
| Active Area | 921.6×519.2 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 925.2×522.7 mm (H×V) |
| Outline Depth | 49.1 (Max.) mm |
| Videowall Seam | 3.6 mm (Active to Active) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
PDP42C4 Optical Features
| Brightness | 700 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Contrast Ratio | 1000000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 1.07B (10-bit) |
| White color Chromaticity | Wx:0.295; Wy:0.295 |
| Sunlight Readable | N |
PDP42C4 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 250/280W (Typ./Max.) |
PDP42C4 Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time | 100K(Typ.) (Hours) |
PDP42C4 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 10-bit) + SPI |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | CNPLUS - 1001-65131, Pitch:1.25 mm, Pin:31 pins |
