Overview
Specification
S024Q14

S024Q14 Basic Information
| Panel Model | S024Q14 |
|---|---|
| Panel Brand | CDTECH |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.4 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| S024Q14 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
S024Q14 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 165 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.051×0.153 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.153×0.153 mm (H×V) |
| Weight | 10g (Typ.) |
| Active Area | 36.72×49 mm (H×V) |
| Bezel Area | 39.6×52.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 42.72×59.26 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.6±0.2 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
S024Q14 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 230 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 350 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20/25 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 65/65/65/55 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.311; Wy:0.353 |
| White Variation | 1.25 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
S024Q14 Electronics Feature
| Driver IC | COG Built-in ILI9341 |
|---|
S024Q14 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S3P |
| Lamp Shape | 3 strings |
| Lamp Life Time | 25K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 3.2/3.3V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 20/25mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 0.19/0.25W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
S024Q14 Signal Interface
| Signal Category | CPU/RGB |
|---|---|
| Signal Class | CPU/RGB |
| Input Voltage for Panel | 3.3/3.3V (Max.)(VCC/IOVCC) |
| Interface Type | FPC |
