Overview
Specification
UC-2004ASYAG01

UC-2004ASYAG01 Basic Information
| Panel Model | UC-2004ASYAG01 |
|---|---|
| Panel Brand | WiseChip |
| Descrition | PM-OLED ,2.9 inch, 20×4 |
| Panel Type | PM-OLED |
| UC-2004ASYAG01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -40 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 90 °C |
UC-2004ASYAG01 Mechanical Features
| Display Format | 20 characters × 4 lines |
|---|---|
| Display Fonts | 5×8 dots |
| Character Size | 2.97×4.77 mm |
| Character Pitch | 3.55×5.35 mm |
| Aspect Ratio | >3:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.60×0.60 mm (H×V) |
| Weight | 9.61g |
| Active Area | 70.42×20.82 mm (H×V) |
| Bezel Area | 72.42×22.82 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 84.5×27.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.0±0.1 mm |
| Touch Panel | Without |
UC-2004ASYAG01 Optical Features
| Brightness | 100 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Contrast Ratio | 10000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Mono(Yellow) (1-bit) |
| Response Time | 0.01 (Max.) |
| Sunlight Readable | N |
UC-2004ASYAG01 Electronics Feature
| Driver IC | COG Built-in US2066 |
|---|---|
| Driving Method | Duty: 1/32 |
UC-2004ASYAG01 Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time | 100K(Typ.) (Hours) |
UC-2004ASYAG01 Signal Interface
| Signal Category | CPU/SPI/I²C |
|---|---|
| Signal Class | 4/8-bit 6800/8080 parallel, SPI, I²C |
| Input Voltage for Panel | 2.8V (Typ.)(VDD) |
| Interface Type | FPC |
