Overview
Specification
BP070WS7-500

BP070WS7-500 Basic Information
| Panel Model | BP070WS7-500 |
|---|---|
| Panel Brand | BOE |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 1024×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| BP070WS7-500 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 65 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
BP070WS7-500 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×600 (WSVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 169 PPI |
| Aspect Ratio | 17:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.050×0.150 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.150×0.150 mm (H×V) |
| Weight | 29.9g (Typ.) |
| Surface | Hard coating (3H), Antireflection |
| Active Area | 153.6×90 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 158.4×97.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.87 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
BP070WS7-500 Optical Features
| Display Mode | ADS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 900 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
BP070WS7-500 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
BP070WS7-500 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
BP070WS7-500 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.7V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 151mA (Typ.) |
| Panel Power Consumption | 0.56/0.65W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | UJU - PF030-B31B-N09, Pitch:0.3 mm, Pin:31 pins |
