Overview
Specification
CLAA080LA0BCW

CLAA080LA0BCW Basic Information
| Panel Model | CLAA080LA0BCW |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,8.0 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAA080LA0BCW Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Vibration Resistance | 2.9G (28.4 m/s²) |
| Remarks | DE/SYNC mode selectable |
CLAA080LA0BCW Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 117 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.072×0.216 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.216×0.216 mm (H×V) |
| Weight | 170g (Typ.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 172.8×103.68 mm (H×V) |
| Bezel Area | 176.0×106.88 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 192.8×116.9 mm (H×V) |
| Outline Depth | 6.4±0.3 mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (4-M1.6) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
CLAA080LA0BCW Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K/16.2M (6-bit / 6-bit + FRC) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/50/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.25/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
CLAA080LA0BCW Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Total Power Consumption | 1.72W (Typ.) |
CLAA080LA0BCW Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S6P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Life Time | 10K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 9.0/9.6/10.65V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 120mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 1.52W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
CLAA080LA0BCW Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | TTL (1 ch, 6/8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/9.6/18/-6V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for Panel | 10.0/20.0/1.0/1.0mA (Typ.)(ICC/AIDD/IGH/IGL) |
| Panel Power Consumption | 249/337mW (Typ./Max.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VCC; 0.7VCC≤VIH≤VCC |
| Interface Type | FPC |
