Overview
Specification
LC550W01-A5

LC550W01-A5 Basic Information
| Panel Model | LC550W01-A5 |
|---|---|
| Panel Brand | LG.Philips LCD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,55 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LC550W01-A5 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LC550W01 (A5) |
| Operating Temperature | 0 ~ 40 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 50 °C |
LC550W01-A5 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 40 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.210×0.630 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.630×0.630 mm (H×V) |
| Weight | 30.0Kgs (Typ.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 1209.6×680.4 mm (H×V) |
| Bezel Area | 1217.6×688.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 1264×738.4 mm (H×V) |
| Outline Depth | 49.8 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LC550W01-A5 Optical Features
| Display Mode | S-IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 550 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 7/9 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 88/88/88/88 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.284; Wy:0.295 |
| White Variation | 1.30 (Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
LC550W01-A5 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 264.1W (Typ.) |
LC550W01-A5 Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 28 pcs |
| Lamp Life Time | 50K(Min.) (Hours) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 252W (Typ.) |
LC550W01-A5 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 18.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 670mA (Typ.) |
| Panel Power Consumption | 12.1W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - KDF71G-30S-1H, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
