Overview
Specification
LH300Q01-ED01

LH300Q01-ED01 Basic Information
| Panel Model | LH300Q01-ED01 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | AM-OLED ,3.0 inch, 320×240 |
| Panel Type | AM-OLED |
| LH300Q01-ED01 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LH300Q01 (ED)(01) |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LH300Q01-ED01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 133 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Weight | 15.9/17.5g (Typ./Max.) |
| Surface | Hard coating (2H) |
| Active Area | 66.24×37.2 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 72.44×48.47 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.7 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LH300Q01-ED01 Optical Features
| Display Mode | Normally Black |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m² (Min.) |
| Contrast Ratio | 5000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 81% NTSC (CIE1931) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.307; Wy:0.312 |
| White Variation | 1.18 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LH300Q01-ED01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Total Power Consumption | 2.2/3.3W (Typ./Max.) |
LH300Q01-ED01 Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|
LH300Q01-ED01 Signal Interface
| Signal Category | Serial RGB |
|---|---|
| Signal Class | Serial RGB (8-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 1.8/3.3/3.3V (VDD/VCC/IOVCC) |
| Input Current for Panel | 14/4.0/4.0mA (Max.)(IDD/ICC/IOICC) |
| Interface Type | FPC |
