Overview
Specification
LH350Q01-A1

LH350Q01-A1 Basic Information
| Panel Model | LH350Q01-A1 |
|---|---|
| Panel Brand | LG.Philips LCD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.5 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LH350Q01-A1 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LH350Q01 (A1) |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 85 °C |
LH350Q01-A1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 113 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0745×0.2235 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2235×0.2235 mm (H×V) |
| Weight | 10.1g (Typ.) |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 53.64×71.52 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 58.84×80.82 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.9±0.05 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LH350Q01-A1 Optical Features
| Display Mode | ECB, Normally White, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 100 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 10/30 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 50/50/50/55 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Transmissivity | 5.0% (Typ.)(with Polarizer) |
| Reflectance Ratio | 5.5/8.0% (Min./Typ.) |
| Sunlight Readable | Y |
LH350Q01-A1 Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|---|
| Driver IC | Built-in IS2101 + IS2202 |
LH350Q01-A1 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|---|
| Lamp Driver Board | No |
