Overview
Specification
LM151X05-B3

LM151X05-B3 Basic Information
| Panel Model | LM151X05-B3 |
|---|---|
| Panel Brand | LG.Philips LCD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,15.1 inch, 1024×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LM151X05-B3 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LM151X05 (B3) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LM151X05-B3 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×768 (XGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 84 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.100×0.300 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.300×0.300 mm (H×V) |
| Weight | 1.15/1.21Kgs (Typ./Max.) |
| Surface | Antiglare (Haze 13%), Hard coating (3H) |
| Active Area | 307.2×230.4 mm (H×V) |
| Bezel Area | 311.2×234.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 352×263.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 14.0±0.5 mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (2-Φ3.4, 2-R1.7) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LM151X05-B3 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.2M (6-bit + FRC) |
| Response Time | 7/18 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 75/75/55/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.30 (Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
LM151X05-B3 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 10.2W (Typ.) |
LM151X05-B3 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 2 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 30K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 520/540/660V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 3.0/8.0/9.0mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 45/60/80KHz (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 850/1100V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Lamps Power Consumption | 8.6/9.5W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LM151X05-B3 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | TTL (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 0.42/0.49A (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 1.2/1.6W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - DF9B-41P-1V, Pitch:1.0 mm, Pin:41 pins |
