Overview
Specification
LM170E02-TL02

LM170E02-TL02 Basic Information
| Panel Model | LM170E02-TL02 |
|---|---|
| Panel Brand | LG.Philips LCD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,17.0 inch, 1280×1024 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LM170E02-TL02 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LM170E02 (TL)(02) |
| Remarks | Super Narrow & Slim |
LM170E02-TL02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1280(RGB)×1024 (SXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 96 PPI |
| Aspect Ratio | 5:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.088×0.264 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.264×0.264 mm (H×V) |
| Active Area | 337.92×270.336 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LM170E02-TL02 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Display Color | 16.2M (6-bit + FRC) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Sunlight Readable | N |
LM170E02-TL02 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
LM170E02-TL02 Backlight System
| Lamp Type | CCFL |
|---|
