Overview
Specification
LP104S5-B2BR

LP104S5-B2BR Basic Information
| Panel Model | LP104S5-B2BR |
|---|---|
| Panel Brand | LG.Philips LCD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,10.4 inch, 800×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LP104S5-B2BR Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LP104S5 (B2BR) |
LP104S5-B2BR Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×600 (SVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 96 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.088×0.264 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.264×0.264 mm (H×V) |
| Active Area | 211.2×158.4 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LP104S5-B2BR Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Sunlight Readable | N |
LP104S5-B2BR Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
LP104S5-B2BR Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
