Overview
Specification
LTV250QV-F07

LTV250QV-F07 Basic Information
| Panel Model | LTV250QV-F07 |
|---|---|
| Panel Brand | SAMSUNG |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.5 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LTV250QV-F07 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
LTV250QV-F07 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Delta |
| Pixel Density | 162 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.052×0.156 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.156×0.156 mm (H×V) |
| Weight | 16.4g (Typ.) |
| Active Area | 49.95×37.44 mm (H×V) |
| Bezel Area | 52.7×40.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 56.1×48 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.77±0.2 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LTV250QV-F07 Optical Features
| Display Mode | PVA, Normally Black, TMR |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | Y |
LTV250QV-F07 Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|
LTV250QV-F07 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Current | 15mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 200mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LTV250QV-F07 Signal Interface
| Signal Category | Serial RGB |
|---|---|
| Signal Class | Serial RGB (8-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 3.0V (Typ.) |
| Panel Power Consumption | 20mW (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
