Overview
Specification
LTV250QV-F0B

LTV250QV-F0B Basic Information
| Panel Model | LTV250QV-F0B |
|---|---|
| Panel Brand | SAMSUNG |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.5 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LTV250QV-F0B Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
LTV250QV-F0B Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 159 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0530×0.1585 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1590×0.1585 mm (H×V) |
| Weight | 16g (Typ.) |
| Active Area | 50.88×38.04 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 56.98×47.94 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.66±0.2 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LTV250QV-F0B Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, TMR |
|---|---|
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/65 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| Sunlight Readable | Y |
LTV250QV-F0B Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LTV250QV-F0B Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 4S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Current | 10/15/25mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 200mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
LTV250QV-F0B Signal Interface
| Signal Category | Serial RGB |
|---|---|
| Signal Class | Serial RGB (8-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Panel Power Consumption | 40mW (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
