Overview
Specification
M270HTN02.0

M270HTN02.0 Basic Information
| Panel Model | M270HTN02.0 |
|---|---|
| Panel Brand | AUO |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,27.0 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| M270HTN02.0 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Remarks | 240Hz, Borderless |
M270HTN02.0 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 81 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.10375×0.31125 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.31125×0.31125 mm (H×V) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 597.6×336.15 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
M270HTN02.0 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (6-bit + Hi-FRC) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 3.8/1.2 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 85/85/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Sunlight Readable | N |
M270HTN02.0 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 240Hz |
|---|
M270HTN02.0 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
M270HTN02.0 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (4 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
