Overview
Specification
PM50H3000

PM50H3000 Basic Information
| Panel Model | PM50H3000 |
|---|---|
| Panel Brand | COC |
| Descrition | PDP ,50 inch, 1365×768 |
| Panel Type | PDP |
| PM50H3000 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
PM50H3000 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1365(RGB)×768 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 31 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.270×0.810 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.810×0.810 mm (H×V) |
| Weight | 16.6±0.5Kgs |
| Active Area | 1105.6×622 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 1175×688 mm (H×V) |
| Outline Depth | 49±1 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
PM50H3000 Optical Features
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Contrast Ratio | 10000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 1.07B (10-bit) |
| Response Time | 0.1 |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.285; Wy:0.280 |
| 3D Display | |
| Sunlight Readable | N |
PM50H3000 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 260/290W (Typ./Max.) |
PM50H3000 Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time | 100K(Typ.) (Hours) |
PM50H3000 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 10-bit) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | CNPLUS - 1001-65231, Pitch:1.25 mm, Pin:31 pins |
