Overview
Specification
Q03509-702

Q03509-702 Basic Information
| Panel Model | Q03509-702 |
|---|---|
| Panel Brand | CHIMEI INNOLUX |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.5 inch, 320×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| Q03509-702 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
Q03509-702 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×480 (HVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 166 PPI |
| Aspect Ratio | 2:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.051×0.153 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.153×0.153 mm (H×V) |
| Weight | 16.2g |
| Active Area | 48.96×73.44 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 54.76×85.24 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.0±0.1 mm |
| Touch Panel | Without |
Q03509-702 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 340 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 65K/262K () |
| Color Gamut | 70% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 10/20 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.300; Wy:0.335 |
| White Variation | 1.25/1.33 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
Q03509-702 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | Suggest ILI9481 |
Q03509-702 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
Q03509-702 Signal Interface
| Input Voltage for Panel | 2.8/3.3V (Typ.)(VDD3/VCI) |
|---|
