Overview
Specification
UC-2002ALBAG01

UC-2002ALBAG01 Basic Information
| Panel Model | UC-2002ALBAG01 |
|---|---|
| Panel Brand | WiseChip |
| Descrition | PM-OLED ,2.9 inch, 20×2 |
| Panel Type | PM-OLED |
| UC-2002ALBAG01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -40 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 90 °C |
UC-2002ALBAG01 Mechanical Features
| Display Format | 20 characters × 2 lines |
|---|---|
| Display Fonts | 5×8 dots |
| Character Size | 3.22×5.57 mm |
| Character Pitch | 3.70×5.95 mm |
| Aspect Ratio | >3:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.65×0.70 mm (H×V) |
| Weight | 7.01g |
| Active Area | 73.52×11.52 mm (H×V) |
| Bezel Area | 75.52×13.52 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 84.5×19.28 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.0±0.1 mm |
| Touch Panel | Without |
UC-2002ALBAG01 Optical Features
| Brightness | 80 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Contrast Ratio | 10000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Mono(Blue) (1-bit) |
| Response Time | 0.01 (Max.) |
| Sunlight Readable | N |
UC-2002ALBAG01 Electronics Feature
| Driver IC | COG Built-in US2066 |
|---|---|
| Driving Method | Duty: 1/16 |
UC-2002ALBAG01 Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time | 40K(Min.) (Hours) |
UC-2002ALBAG01 Signal Interface
| Signal Category | CPU/SPI/I²C |
|---|---|
| Signal Class | 4/8-bit 6800/8080 parallel, SPI, I²C |
| Interface Type | FPC |
