Overview
Specification
ALT-030ASLN-J2
ALT-030ASLN-J2 Basic Information
| Panel Model | ALT-030ASLN-J2 |
|---|---|
| Panel Brand | No Brand |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.0 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| ALT-030ASLN-J2 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 80 °C |
ALT-030ASLN-J2 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Delta |
| Pixel Density | 135 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0625×0.1875 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1875×0.1875 mm (H×V) |
| Active Area | 60×45 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 70.2×51.6 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.65 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
ALT-030ASLN-J2 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 20/10 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 45/60/60/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.340; Wy:0.350 |
| Sunlight Readable | N |
ALT-030ASLN-J2 Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|
ALT-030ASLN-J2 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 2S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 5.4/7.4V (Min./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
ALT-030ASLN-J2 Signal Interface
| Signal Category | Serial RGB |
|---|---|
| Signal Class | Serial RGB (8-bit) + SPI, CCIR601/656 |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.)(VDD) |
| Input Current for Panel | 6.2mA (Typ.)(IDD) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VDD; 0.7VDD≤VIH≤VDD |
| Interface Type | FPC |
