Overview
Specification
CT024TN01 V.X

CT024TN01 V.X Basic Information
| Panel Model | CT024TN01 V.X |
|---|---|
| Panel Brand | CHIMEI INNOLUX |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.4 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CT024TN01 V.X Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 80 °C |
| Remarks | Shipping Mode: ODF cut |
CT024TN01 V.X Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 166 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.051×0.153 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.153×0.153 mm (H×V) |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 36.72×48.96 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 40.32×56.26 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.0 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
CT024TN01 V.X Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 250 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Color Gamut | 55% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 45/45/45/20 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| Transmissivity | 5.0% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
CT024TN01 V.X Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Driver IC | Suggest HX8347-G, HX8347-H, ILI9341, ILI9340-D, ST7789, R61526 |
CT024TN01 V.X Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
