Overview
Specification
LB035Q01-TJ02

LB035Q01-TJ02 Basic Information
| Panel Model | LB035Q01-TJ02 |
|---|---|
| Panel Brand | LG.Philips LCD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.5 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LB035Q01-TJ02 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LB035Q01 (TJ)(02) |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LB035Q01-TJ02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 115 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.073×0.219 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.219×0.219 mm (H×V) |
| Weight | 17g (Typ.) |
| Surface | Hard coating |
| Active Area | 70.08×52.56 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 78.1×63.23 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.69 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LB035Q01-TJ02 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 65/65/50/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White Variation | 1.20/1.40 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LB035Q01-TJ02 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 70Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LB035Q01-TJ02 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|---|
| Interface Type | Included in panel signal interface |
LB035Q01-TJ02 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | TTL (1 ch, 8-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 3.3/5.0V (Typ.)(VDD/AVDD) |
| Panel Power Consumption | 65mW (Max.) |
| Interface Type | FPC |
